مرکز خرید و فروشگاه اینترنتی البسکو.کام

0

سبد خرید خالی استكتاب جواهرات پرویز تناولی

رویز تناولی در مقدمه کتاب نوشته است: نمی‌دانم جواهر نامیدن آثاری که در این کتاب آمده درست است یا نه. شاید بهتر بود برای آن‌ها واژه دیگری انتخاب می‌شد . . .

140.000 ﷼

شرح کالا

پرویز تناولی در مقدمه کتاب نوشته است: نمی‌دانم جواهر نامیدن آثاری که در این کتاب آمده درست است یا نه. شاید بهتر بود برای آن‌ها واژه دیگری انتخاب می‌شد؛ زیرا جواهر در فرهنگ سنتی ما به ترکیب سنگ‌های قیمتی و طلا اطلاق می‌شود و چنین دست‌ساخته‌هایی بسیار پرکار و ظریف‌اند.

وی ادامه داده است: آنچه در این کتاب جواهر خوانده شده، مجسمه‌هایی کوچک از جنس نقره و برنزاند و ارتباطی با جواهرات سنتی ندارند. مگر کاربردشان که مثل جواهرات سنتی چون انگشتر، دستبند و گردنبند است.

مضامین مجسمه‌های تناولی از دیرباز شامل اشیای طلسمی، نوشته‌های مذهبی، پنجه دست، پرنده(در حال پرواز)، قفل، مشبک‌های نمادین و دستی که پرنده هایی را در برگرفته است، می‌شود؛ و در کنار همگی این‌ها «هیچ»هایش جایگاه ویژه‌ای دارد. این تم‌ها را نیز می‌توان در مجسمه‌های کوچک «جواهرات» وی که شامل آویزها، انگشترها، دستبندها و مدال‌ها هستند، مشاهده کرد.

قفل یکی از معمول‌ترین عناصری است که او در آثارش استفاده کرده است و اینک در این آثار کوچک، به‌ویژه در دستبندها «قفل»، نقش ویژه‌ای دارد. او از دیرباز مجذوب تنوع فرم‌های این ابزار در فرهنگ ایرانی بوده است.


اطلاعات بیشتر

بارکد 40000277
وزن (گرم) 670.0000
شابک 9786005268003
سال چاپ 88
نوبت چاپ 1
تعداد صفحه 95
نوع جلد گالینگور
قطع کتاب خشتی
ناشر بن گاه
© 2014 Albasco.com Online Shopping Center. Iran